Shadow of the Colossus ir piedzīvojumu spēle, ko savulaik ir izstrādājusi studija Team Ico un izdevis Sony uz Playstation 2 jau tālajā 2005. gadā. Team Ico ir veidojusi tādus meistardarbus kā Shadow of the Colossus, ICO un The Last Guardian. Jau PlayStation 2 laikos spēle tika atzīta kā klasika un meistardarbs. Shadow of the Colossus tika atkārtoti izlaista kopā ar ICO uz PlayStation 3 kā ICO un Colossus kolekcija 2011. gada 27. septembrī. Jaunākā Shadow of the Colossus versija ir pilnībā pārstrādāta PlayStation 2 spēle, ko pārveidoja studija Bluepoint Games, un tika izdota ekskluzīvi uz PlayStation 4 platformas 2018. gadā.
Spēles galvenais varonis ir puisis vārdā Wander, kura kvēlākā vēlēšanās ir atdzīvināt meiteni Mono. Par Mono maz ir kas zināms, izņemot to, ka viņa bija jauna meitene, kura tika upurēta dēļ nolādēta likteņa. Spēles sākumā tiek dots uzdevums no mistikas būtnes Dormina uzveikt 16 kolosus ar solījumu atdzīvināt meiteni. Galvenajam varonim palīdz viņa uzticīgais zirgs Agro, kas kalpo kā vienīgais sabiedrotais kolosu uzveikšanā un ir neaizstājams draugs vientulīgā ceļojumā. Galvenais varonis ir apbruņots ar loku, bultām un zobenu, kas arī darbojas kā kompass un spēj radīt ceļu ar gaismas staru.

Nu jau trešo reizi izdotā Shadow of the Colossus versija uz PlayStation 4 ir spējusi saglabāt oriģinālās spēles burvību, bet vienlaikus ievērojami uzlabojot to grafiski un gan tās veiktspēju. Lai neatbaidītu jaunpienācējus tika modernizēta spēles vadība tagad esot tai intuitīvākai. Tomēr pārstrādātā spēlē
nepietiekama vērība ir pievērsta kameras skata uzlabošanai, ko ir grūti regulēt it sevišķi cīņas gaitā. Man personīgi pāris bosi sagādāja grūtības, jo cīņas laikā bija svarīgi skatīties noteiktā leņķi, piemēram, vienlaikus jājot ar zirgu Agro ir jāspēj bosam iešaut noteiktā vietā ar bultu. Katram bosam ir viens vai vairāki vājie punkti un ar individuālu stratēģiju ir jāspēj tikt uz kolosa, lai iedurtu vājos punktos, bet boss protams pretojas ar visiem spēkiem un krata nost pāridarītāju. Lai pieveiktu pāris bosus ir arī nepieciešama Argo palīdzība, veicot dažādus akrobātiskus elementus vai tīri piemānot kolosu tuvāk.

Grafiski standarta Playstation 4 versijā spēle strādā ar 30 kadriem sekundē 1080p izšķirtspējā. PlayStation 4 Pro versijā spēlē var darboties vai nu ar 1440 pikseļu izšķirtspējā ar 30 kadriem sekundē vai ar 60 kadriem sekundē ar 1080 pikseļu izšķirtspēju. Ekselenti ir pievienots foto režīms, kas jau pēc noklusējuma ir Sony standarta opcija un spēles gaitā var uzņemt skaistas ainavas un skatus. Spēles ainavas mainās no lejām un līdzenumiem uz kalniem, no smilšaini tuksnešainām vietām uz alām ar caurspīdīgi dzidru ūdeni. Spēles atvērtā pasaule nav plaša un pēc mūsdienu open-world standartiem tukša, var medīt ķirzakas, vākt augļus un pielūgt svētnīcas, lai atjaunotu enerģiju. Taču tas galīgi netraucē izbaudīt spēli.

Kopumā spēli var iziet kādās 6-10 stundās, atkārtoti ejot speedruna režīmā var spēli pat pieveikt kādās 2-5 stundās atkarībā no meistarības līmeņa, kad jau ir zināma bosu iziešanas stratēģija un to vājie punkti. Jaunā plus spēlē var pārnest iepriekš sasniegtos status kā veselību un izturību, taču karte gan jāatklāj no jauna. Pačukstēšu, ka mežā mazā alā ir atrodama lieldienu ola vai ester egg no ICO komandas veltīta spēlei The Last Guardian.
Ir iespēja kolosus pieveikt arī Time attack režīmā, kad ar noteiktu dzīvību un izturības stabiņu jāiziet boss atvēlētā laikā, kas ir grūtākais izaicinājums spēlē. Ejot Time attack režīmu balvā var saņemt dažādus noderīgus boostus kā uzlabotus ieročus, apģērbu vai ķirzaku un augļu karti.
Shadow of the Colossus skaņu celiņš ir izcils un kopējā spēles skaņas ainava ir izsmalcināta. Orķestra skanējums un mūzika tiek atskaņota tikai cut-scēnu laikā un cīņu gaitā ar kolosiem. Taču laiks, kas pavadīts svētnīcā un šķērsojot ainavu, ir kluss, izņemot galvenā varoņa, viņa zirga un apkārtnes skaņas. Bēdīgas orķestra skaņas pārņem, pieveicot kārtējo kolosu un brīžam liekas, ka pāridarītājs ir nevis boss, bet gan pats galvenais varonis. Pēc kārtējā bosa pieveikšanas nav tāda prieka sajūta, lūk, ļaunais boss pieveikts un pašu varoni pārņem melna enerģijas vara, kas atgriež svētnīcā pie Monas ar uzdevumu pieveikt nākamo kolosu. Galu galā spēle uzdod retorisku jautājumu, vai Jūs varētu upurēt sevi dēļ tā, ko visvairāk mīlat?

Spēlē var uzlikt dažādus filtrus, var pieslēgt vai atslēgt HDR vai pilnībā izslēgt HUD, lai lieki netraucētu izbaudīt spēli. Personīgi katrs koloss mani pārsteidza ar savu unikalitāti un īpašībām, kā arī dažādību vidēs kā gaiss, zeme un ūdens. Kopumā spēle ir izcila un studija Bluepoint ir īpaši skaisti pārstrādājusi spēles pasauli un varētu teikt atdzīvinājusi spēli atkal no jauna.
Plusi:
Pilnībā pārstrādāta oriģinālā spēle
Grafiski spēle izskatās lieliski, it sevišķi zāle, ūdens un tuksnesis
Zirga Agro jāšanas fizika ir reālistiska
Kolosi izskatās fantastiski un ir ievērota bosu dažādība (gaiss, zeme un ūdens)
Emocionāla spēle ar savu īpašo šarmu
Pēc spēles iziešanas var vēl vairākas reizes spēlēt un pieredze būs atšķirīga:
Easy/Normal/Hard (plus Speedrun), Time attack (Normal/Hard); Augļu/ķirzaku meklēšana
Mīnusi:
Kameras skatu leņķis
Pāris glitchi kā zirgs iestrēgst klintī
Spēle vienreiz uzkārās pilnībā
Kopējais vērtējums: 9/10
Shadow of the Colossus ir lieliska piedzīvojumu spēle un dzīvā klasika. Stāsts ir diezgan emocionāls, gandrīz nobirdināju pāris asaras pēc spēles iziešanas. Spēle ir grafiski pilnībā pārveidota un uzlabots vadības mehānisms, tikai par kameras skata uzlabošanu ir aizmirsts. Shadow of the Colossus rekomendēju jebkuram klasisko spēļu piekritējam un it sevišķi spēlētājiem, kas nav ne reizi spēlējuši oriģinālo Shadow of the Colossus.
Izdošanas datums: 2018. gada 7. februāris
Izstrādātājs: Bluepoint Games
Spēles cena: 39.99€/$
Žanrs: Action Adventure
Pieejamās platformas: PlayStation 4
Vairāk bildes albumā: https://flic.kr/s/aHsm8mAurL